top of page

Yer Fıstığı

Yer Fıstığı Çeşitleri ve Fiyatları

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından birisi iyi bir beslenme alışkanlığına sahip olmaktır. Gündelik hayatın gittikçe artan yoğunluğu içerisinde zaman zaman ihmal edilen iyi bir beslenme düzeni alışkanlığı, bilinçlenen toplumun gereği olarak önem kazanmaya başlamıştır. Beslenme uzmanlarının bu alanda yaptığı çalışmalar, yer fıstığının içerisindeki zengin değerler sayesinde oldukça önemli bir besin kaynağı olduğunu gösterir. Sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alan yer fıstığı çeşitli gramajlara sahip olan ambalajları ile satışa sunulur. 200-1000gr seçenekleri ve birbirinden farklı lezzetleri ile kendinize uygun olan yer fıstığını sepetinize ekleyebilirsiniz. Yer fıstığının seçiminize göre tuzsuz, kavrulmuş, baharatlı, soslu ya da kabuklu olarak çeşitli türleri ile sofralarınızdaki yerini alması için siparişinizi hemen tamamlayabilirsiniz.

Yer Fıstığı Çeşitleri

Yer fıstığı, her beğeni ve ihtiyaca göre farklı tariflerle satışa sunulan bir üründür. Kabuksuz yer fıstığı, kabuklu yer fıstığı, tuzsuz ve tuzlu, kabuklu kavrulmuş ya da soslu çeşitlerine vakumlu ve kilitli ambalaj seçenekleri ile kolayca ulaşılabilir. Özellikle spor ya da diyet yapan kişiler kabuklu ve sade yer fıstığını tercih ederken, kolaylıkla işlenen kavrulmuş yer fıstığı türleri çeşitli soslarla atıştırmalık olarak da beğeninize sunulur. Yer fıstığı hava almayacak paketlerde, dış ortamdan etkilenmeyecek ambalaj malzemeleri kullanılarak paketlenir. Çeşitli süslemeler için kullanılabilen ya da cips gibi lime ve acı biber sosu gibi sosların yanında da severek tüketebileceğiniz atıştırmalıklar arasında yer alır. Sossuz ve soslu yer fıstığı çeşitleri ile damak tadınıza uygun olan ürünlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yer Fıstığı Fiyatları

Yer fıstığı fiyatları markasına, türüne ve gramajına göre farklılıklar gösterir. Genel olarak kuruyemiş gıdaları arasında fiyatı ortalamanın biraz üzerinde olsa da her damak tadına hitap eden bir yer fıstığı çeşidi bulunur. Yüksek seviyede enerji vermesinden dolayı ara öğünlerde sıkça tercih edilen yer fıstığı çocukların da sevdiği kuruyemişler arasındadır. Yer fıstığı okulda, parkta, evde veya dışarıdaki herhangi bir aktivitede siz ve sevdiklerinizin pratik bir şekilde atıştırabileceği doyurucu özelliklere sahip olan bir gıda türüdür.

Yer Fıstığının Faydaları

Tohumlarındaki yüksek yağ miktarının yanı sıra % 20 oranında protein de barındıran yer fıstığı, bu özelliği sayesinde spor yapanların öncelikli besin kaynakları arasında yer alır. Aynı zamanda kas onarımı ve gelişimini de destekleyen yer fıstığı, düşük orandaki karbonhidrat seviyesi sayesinde diyet yapanların gözde besinlerinden biridir. Besleyici bir çerez olarak da bilinen yer fıstığı zengin bir amino asit içeriğine sahiptir. Kötü kolestorel seviyesini düşürerek iyi kolesterol seviyesini yükseltir. Aynı zamanda kan şekerini dengeleme özelliği ile de ön plana çıkar. Yer fıstığının içerdiği vitamin, yağ asidi, mineral ve besleyici özellikler bu ürünü zengin bir şifa kaynağı haline getirir. Birçok faydası bulunan yer fıstığının bilinen yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yüksek besleyici özelliği sayesinde sporcuların yaygın olarak tercih ettiği bir besin kaynağıdır.

 • İçeriğindeki düşük karbonhidrat ve yüksek protein oranı ile kas gelişimini sağlar, büyümeyi destekler.

 • İçeriğinde bulunan polifenolik asit yardımıyla mide kanserinin önlenmesine yardımcı olur.

 • Antioksidan barındırması sayesinde kalp ve damar hastalıklarının yanında akciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir.

 • Yer fıstığı diyabet ve obezite ile mücadelede de süper besin olarak kabul edilir.

 • İçeriğinde bulunan A, B, C ve E vitaminleri ile günlük alınması gereken vitamin oranını büyük oranda karşılar. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.

 • Yüksek kalori oranı sayesinde enerji de veren yer fıstığı aynı zamanda göz sağlığının korunmasında etkilidir.

 • Alzheimer hastalığına karşı da koruyucu olduğu kanıtlanan yer fıstığı, zihinsel becerilerin güçlenmesine destek olur.

 • Hem kilo almak hem de vermek isteyenler için kilo kontrolüne yardımcı olan besinler arasında yer alır.

 • Kolesterolün kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

 • İçeriğindeki triptafon sayesinde depresyon tedavisine katkı sağlar ve bu gibi duyguların ortadan kalkmasına yardımcı olduğu bilinir.

 • Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin hormonunun salgılanmasını artırır.

 • Safra kesesini koruyucu özelliğe sahiptir.

 • Cildin canlı görünmesini ve güzelleşmesini sağlar.

 • Egzama ve sedef hastalıklarına karşı etkili bir besindir.

Yer Fıstığı Besin Değeri

Sağlıklı yaşamın temel taşı olan doğru beslenme, fiziksel enerjiyi yüksek tutmasının yanında ruh haline de olumlu etkilerde bulunduğu için oldukça büyük bir önem taşır. Hastalıklar, stres ve sürekli olarak hissedilen yorgunluk hali gibi olumsuz durumlardan uzak durmanın yolu zengin besinler olarak adlandırılan gıdalar ile beslenmekten geçer. Söz konusu besinler arasında özel bir yere sahip olan yer fıstığı sağlıklı beslenme konusunda gerekli bilince sahip olan bireylerin öncelikli atıştırmalık gıda tercihleri arasında yer alır. İçeriğinde bulunan A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır ve potasyum açısından da çok zengin bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda B6 ve B9 vitaminlerini de içeren yer fıstığı faydalı yağ asitleri ile de ön plana çıkar.

Yer Fıstığı Nerede Yetişir?

Yer fıstığı üretimi ile sıkça adından söz ettiren ülke Çin’dir. Çin, dünyadaki yer fıstığı üretiminin yaklaşık olarak %38’lik kısmını tek başına karşılar. İkinci sırada ise bu ihtiyacın %16’lık kısmını karşılayan Hindistan gelir. Ülkemizde ise yer fıstığı üretiminin %60’ı Adana’da gerçekleşir. Adana’nın yanında Osmaniye de yer fıstığı üretimi denilince akla gelen şehirlerimiz arasındadır. Yer fıstığının hem lezzetinden hem de sağladığı birbirinden farklı faydalardan yararlanmak için dilediğiniz ürün çeşidini bir an önce tüketmeye başlayabilirsiniz.

Kuruyemiş Online'ın sunduğu diğer Antep FıstığıKaju Fıstığı ve Siirt Fıstığı gibi diğer ürünlerine göz atabilir, vakumlu paketlerde sizlere özel olarak hazırladığımız taze ürünlerimizi sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Lüks, Sportif, Çiğ ve Premium seçenekleri ile Karışık Kuruyemiş  paketlerimizi ya da dilerseniz hediyelik olarak özel hazırlanmış Hediyelik Kuruyemiş paketlerimizi de sipariş edebilirsiniz. Kuruyemiş Online garantisi ile ilk günkü tazeliğiyle tüm ürünlerimizi evinize kadar getiriyoruz.

bottom of page