top of page

Kaju

Kaju Çeşitleri ve Fiyatları

En sevilen atıştırmalıklardan olan kuruyemişlerin tüketimi, yüksek besin değerleri ve sağlıklı olmaları nedeniyle ara öğünlerde sıklıkla tercih edilir. Katkısız ve doğal kuruyemişlerden olan kaju fıstığının ülkemize gelerek tanınması, kajunun keşfinden uzun yıllar sonra olmuştur. Ana vatanı Brezilya olan kaju, yağlı yapısı nedeniyle doyurucu bir yapıya sahiptir. Tokluk hissi sağlayan kaju fıstığı, beslenmesine önem veren insanlar için vazgeçilmez lezzetler arasında yer alır.

Kaju Çeşitleri

Fıstıkgiller ailesinden olan kaju, tuzla kavrulmuş bir şekilde veya çiğ haliyle tüketilebilir. İklim koşulları nedeniyle Türkiye'de üretilmesi çok zor olan kaju, ithal edilerek sofralarımıza ulaşır. Aperatif olarak tüketilebilen kaju ile çeşitli yemek tarifleri de hazırlanabilir. Sağlıklı bir öğün için hazırlanan, yeşilliklerle zenginleştirilmiş bir salatanın içine eklenen kaju fıstığı, salatanın kendi besin değerine daha fazla değer katar. Vitaminler açısından zengin olan kaju tatlı tariflerinde, keklerde, pastalarda ve dondurmaların süslenmesinde de kullanılır. Kaju yağı ve sütünün yemeklerde kullanımı genellikle Asya ülkelerinde yaygın olsa da, yeni lezzetler arayanlar ve deneyimlemeyi sevenlerin keyifli bir şekilde kullanabileceği ürünler arasında yer alır.

Kaju Fiyatları

Aslında bir meyve olan kajunun tohum kısmı fıstık olarak tüketilir. Meyvenin içinden kırılarak çıkarılan kaju fıstıklarının görüntüsü, C harfini andırır. Elmaya benzeyen kaju meyvesi, yetiştiği bölgelerde direkt olarak tüketilebildiği gibi çeşitli içkilerin yapımında da kullanılır. Tropikal ülkelerin iklim şartlarına uygun olan kajunun ülkemizde yetişmesi çok zor olduğu için ithal edilen ürün fiyatları diğer kuruyemişlere göre farklılık gösterebilir. Kaju oldukça detaylı bir yetiştirme, toplama ve hazırlama aşamalarından geçerek beğeninize sunulur. Kaju fıstığını sağlıklı ve taze olarak tüketebilmek için çeşitli gramajlarda, paketlenmiş olarak satın almakta fayda vardır. Açıkta satılan kuruyemişlerde, alfatoksin adı verilen ve gözle görülmeyen küflenmeye neden olan kanserojen madde oluşabildiği için, bu tür gıdaları almaktan kaçınmanız önerilir. Ayrıca, paketsiz olarak satılan ürünlerin üretim tarihi ve üretim yeri gibi önemli bilgilere ulaşılamadığı için tercih edilmemelidir. Kaliteli bir paketleme ve üretim aşamasından geçerek beğenilerinize sunulan kajuyu gün içerisinde dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

 

Kajunun Faydaları

Kaju fıstığı oldukça yüksek besin değerlerine sahiptir. Hastalıklara karşı etkili besin değerlerine sahip olan kaju kanser türlerine karşı etkili olabilir. Çocukların beyin ve kemik gelişimi için her gün birkaç adet kaju tüketilmesi fayda sağlar. Kaju fıstığı, okul çağındaki çocukların beslenme alışkanlıkları arasına kazandırıldığında, öğrenme kapasitelerini artırır. Zihinsel gelişim açısından önem taşır ve sağlıklı bir vücut oluşumunu destekler. İçeriğinde yağ asidi nedeniyle kilo aldırdığı sanılsa da, kandaki iyi kolestrolü yükseltmesinden dolayı kilo kaybına destek olur. Bu nedenle, haftada iki kez kaju fıstığı tüketmek, kilo kontrolü sağlar. Her gıdada olduğu gibi, kajunun da aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Birbirinden farklı birçok faydası bulunan kaju vücudunuz için oldukça önemli bir besin ve takviye kaynağıdır.

 • Bağırsakların çalışmasını hızlandırarak, iyi bakterilerin çoğalmasını destekler.

 • Kolesterol içermeyen kaju, iyi bir kalp dostudur.

 • Bol miktarda magnezyum barındırdığı için kaju fıstığı, kan damarları ve kasların gevşek kalmasını sağlar.

 • Diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasına destek olur.

 • Her gün bir avuç kaju fıstığı tüketmek, vücutta safra taşlarının oluşmasını engeller.

 • Vücuttaki kansızlığı gidermeye yardımcı olur. Kan basıncını düzenler ve kalbin sağlıklı çalışmasını destekler.

 • Vitaminler açısından zengin olan kaju, vücuda enerji vererek mutluluk hormonlarını harekete geçirir. Uykudan bir saat önce kaju fıstığı tüketmek, rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.

 • Özellikle menopoz sonrası, kadınların kaju tüketmeleri vücuttaki eksilen vitaminlerin takviye edilmesini sağlar.

 • İçeriğindeki doymamış yağ asitleri kalbi ve kalp damarlarını korur.

 • Doğal bir antioksidan olması sebebiyle kaju fıstığı, vücudu güçlendirerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

 • Kajunun içinde yüksek miktarda, çinko ve D vitamini bulunur. Cilde parlaklık veren kaju, sahip olduğu kalsiyum ile kemik yapısının güçlenmesini ve sağlıklı gelişmesini sağlar.

Kaju Besin Değeri

Sevilen sohbetlere eşlik eden kaju kuruyemişi, vücuda tokluk hissi veren bir besindir. 100 gram kavrulmamış (çiğ) kaju fıstığı, 574 kaloridir. Kilo kontrolü için, dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereken kajunun aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Diyet listelerinde kendine yer edinen kaju, günde bir avuçtan fazla tüketilmemelidir. 100 gram kaju ortalama; 18.2 gram protein, 32.7 gram karbonhidrat ve 43.8 gram yağ içerir. Vücudun günlük ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayan kaju, enerji vererek gün boyunca zinde kalmanıza katkıda bulunur. Kajuyu uzun süre bozulmadan saklayabilmek için cam kavanozlar tercih edilmelidir. Nemlendiği takdirde besin değerleri düşerek bozulabilen kaju, vakumlanarak buzdolabında da saklanabilir.

Kaju Nerede Yetişir?

Ağaçta yetişen tropik bir bitki olan kaju meyvesi, sıcak iklimi sever. Kaju ağacının verimli bir şekilde büyüyebilmesi için, bölgedeki sıcaklıkların 10 derecenin altına düşmemesi gerekir. Güneşi seven tropik ağaçlar, 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklara da dayanıklıdır. Ekvator ülkelerinin yağışlı ve sıcak havası ile büyüyen kaju ağacı, yaprak dökmeyen ağaç türlerinden biridir. Kaju ağacının meyvesi elmaya benzer. Dört mevsim yeşil yapraklarını koruyan ağaçtaki meyvelerin alt kısmından C şeklinde uzayan tohumu, fıstık olarak tüketilir. Doğal olarak Brezilya'da yetişen kaju, Orta Amerika ülkelerinde de yetişir. Tarihi bilgilere göre, Portekizli kaşifler tarafından Hindistan'a götürülmesiyle, bölgedeki çiftçiler tarafından yetiştiriciliğine başlanmıştır. Güneydoğu Asya ve Afrika ülkelerinde de bolca yetiştirilir. Dünyadaki en büyük kaju fıstığı yetiştiriciliğinin; Vietnam, Hindistan, Fildişi sahilleri ve Tanzanya'da yapıldığı bilinir.

Kuruyemiş Online'ın sunduğu diğer Antep FıstığıBrezilya cevizi ve Pikan Cevizi gibi diğer ürünlerine göz atabilir, vakumlu paketlerde sizlere özel olarak hazırladığımız taze ürünlerimizi sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Lüks, Sportif, Çiğ ve Premium seçenekleri ile Karışık Kuruyemiş  paketlerimizi ya da dilerseniz hediyelik olarak özel hazırlanmış Hediyelik Kuruyemiş paketlerimizi de sipariş edebilirsiniz. Kuruyemiş Online garantisi ile ilk günkü tazeliğiyle tüm ürünlerimizi evinize kadar getiriyoruz.

bottom of page