top of page

Kabak Çekirdeği

Kabak Çekirdeği Çeşitleri ve Fiyatları

Kuruyemiş tüketimi, kültürümüzün de bir parçası olarak yıllardır alışkanlık haline gelen faaliyetlerimiz arasındadır. Düğünlerde, eğlencelerde, bayramlarda, gezilerde ya da parklarda sohbet esnasında kuruyemiş tüketimi bir gelenek halini almıştır. Kuruyemiş denilince akla fındık, fıstık, kuru incir, kuru kayısı gibi çeşitler gelse de kuruyemişi asıl temsil eden besinler ay çekirdeği ve kabak çekirdeğidir.

Kabak çekirdeği, kabak meyvesinin düz ve oval şekilde yetişmiş tohumlarına verilen isimdir. İç kısmı açık yeşil renkte olan kabak çekirdeğinin kabukları da beyaz ya da krem rengi tonlarındadır. Kültürümüzün tatlı çeşitleri arasında bulunan kabağın çekirdekleri de kuruyemiş gıdası olarak tüketilir. Uzun yıllardır kabak çekirdeğinin mutfakların bir parçası olduğu düşünülür. Bunun yanında kabak çekirdeğinin eski Kuzey Amerika tarihinin elde edilen ilk üç tarım ürününden biri olduğu çeşitli kaynaklarda geçer. Dünya’da kuruyemiş tüketiminin en fazla olduğu ülkeler Yunanistan, Lübnan, İran ve Türkiye’dir.
 

Kabak Çekirdeği Çeşitleri

 Evlerde çeşitli yemek ve tatlılarda kullanılan kabak çekirdeği aynı zamanda çay sohbetlerinin de vazgeçilmez kuruyemişlerinden birisidir. Çoğu insanın tutkusu haline gelen kabak çekirdeği ülkemizde de yaygın olarak üretilir ve ticareti yapılır. Kabak çekirdeği çeşitlerine bakıldığında tuzlu, tuzsuz ya da kavrulmuş ve çiğ olarak satılan ürünlerle karşılaşmanız mümkündür. Bu kapsamda herkesin damak tadı birbirinden farklıdır. Tüketimin yoğunluğuna bakıldığında insanların daha çok kavrulmuş kabak çekirdeğini tercih ettikleri söylenebilir.


Kabak Çekirdeği Fiyatları 

Kuruyemiş Online'da rahatlıkla bulabileceğiniz kabak çekirdeğine kendiniz ve sevdikleriniz için sofralarınızda yer verebilirsiniz. Satın almak istediğiniz kabak çekirdeği gibi kuruyemiş çeşitlerini sitemizden inceleyebilir ve kolayca satın alabilirsiniz. Kabak çekirdeği fiyatları çeşitli marka ve üretim tekniklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Sizin için en uygun olan ürünü sepetinize ekleyerek siparişini pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz.


Kabak Çekirdeğinin Faydaları 

Tüm kuruyemiş ürünlerinde olduğu gibi kabak çekirdeğinin de vücuda faydalı birçok özelliği vardır. Bu kapsamda kabak çekirdeğinin faydalarını aşağıda görebilirsiniz. 

  • Kabak çekirdeği kalp sağlığının korunmasında son derece etkilidir. Tüketilecek 1 su bardağı kabak çekirdeği vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyumun önemli bir miktarını karşılar. Kabak çekirdeğinin içerdiği magnezyum kalp sağlığının yanında kan damarlarının gevşemesinde de etkilidir. Diş etleri ve kemiklerin gelişmesini, bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar.

  • Kabak çekirdeğinin içerdiği yoğun magnezyum kalp krizi riskini de büyük oranda azaltır. Bunun yanında kan basıncını da ideal seviyede tutar.

  • Kabak çekirdeği bağışıklık sistemi üzerinde de çok etkilidir. Çinko açısından çok zengin bir besindir. Uyku sorunlarının giderilmesini, hücrelerin kontrollü şekilde çoğalmasını sağlamasının yanında, cilt ve göz sağlığı için önemli bir mineral kaynağıdır.

  • Vücutta çinko azalmasından dolayı çabuk hastalanma, gribe yakalanma, akne, depresyon, düşük yapma gibi olumsuz sağlık durumları gözlenebilir. Kabak çekirdeği tüketimi ile bu hastalıkların önüne geçilebilir.

  • Kabak çekirdeği Omega-3 açısından da çok zengin bir besin kaynağıdır. Omega-3, kalp rahatsızlıklarından korur, kötü kolesterole karşı etkilidir. Kanın akış seviyesi omega-3 sayesinde artar ve düzenli bir seviyede muhafaza edilir. Bu sayede damar tıkanıklıklarına karşı da gerekli tedbir alınmış olur. Sayılanların yanında kansere karşı da etkili olan kabak çekirdeği birçok hastalığa yakalanma riskini de ortadan kaldırır. İltihap oluşumunu engeller ve yaşlanmayı geciktirir.

  • Kabak çekirdeğinde yoğun şekilde bulunan omega-3 yağları sayesinde kabak çekirdeği, bütün yıl boyunca düzenli olarak alınması gereken besinler arasındadır.

  • Son yıllarda erkeklerde yaygın olarak görülen hastalıklardan birisi de prostattır. Kabak çekirdeği prostat hastalığına karşı da etkilidir. Kabak çekirdeğinin prostat hastalığına karşı olan etkisi içerisinde bol miktarda barındırdığı çinkodan kaynaklıdır. Konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar kabak çekirdeğinin faydalarını destekleyici niteliktedir.


Kabak Çekirdeği Besin Değeri

Kabak çekirdeği, tüketiminin vücudunuza sağladığı çeşitli faydalardan da anlaşıldığı üzere besin değeri çok yüksek bir kuruyemiştir. 28 gram kabak çekirdeğinin içerisinde 5 gr karbonhidrat, 1,7 gr lif, 13 gr yağ, 7 gr protein, manganez, çinko, demir, fosfor, K vitamini, bakır ve magnezyum elementleri bulunur. Bu denli zengin besin değeri çok az gıdada bulunur. Yağ oranının yüksek olması dikkate alınarak her gün düzenli olarak kabak çekirdeği tüketiminden birçok fayda elde edilir. Hem atıştırmalık olarak keyifli bir tüketim gerçekleştirebilir hem de vücudunuza çeşitli besin değerleri takviyesi sağlamış olursunuz.


Kabak Çekirdeği Nerede Yetişir? 

Ülkemizde uzun yıllardır kabak çekirdeği yetiştiriciliği yapılır. Özellikle 2004 yılından itibaren kabak çekirdeği üretiminde yoğun bir artış yaşanmıştır. Hâlihazırda ülkemizde üretilen kabak çekirdeği miktarı yıllık 36.000 tondur. Bölgelere göre kabak çekirdeği üretimi incelendiğinde daha çok Orta Anadolu tarım alanlarında kabak yetiştiriciliğinin daha fazla olduğu göze çarpar. Farklı ülkelerin yanı sıra Türkiye kuruyemiş tüketiminde Dünya’da önde gelen ülkelerden birisidir. Bu kapsamda kuruyemiş üretimi de her geçen gün daha da artar. Üretilen kuruyemişin yaklaşık % 90’lık bir kısmı ülkemizde tüketilir. Üretimin çok cüzi bir kısmı ihraç edilir.

Kabak çekirdeği daha çok kuruyemiş olarak kullanılan bir sanayi ürünüdür. En çok bilinen kullanım alanı gıda sektörü olsa da kozmetik ve ilaç sektöründe de geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Gıda sektöründe kabak çekirdeğinin yağının yanı sıra çekirdekler ekmek, şekerleme, pasta sosu üretimlerinde de kullanılır. Kabuklu ve kabuksuz kabak çekirdeklerinden bol miktarda yağ çıkarılır.

Kuruyemiş Online'ın sunduğu diğer Ay ÇekirdeğiSoslu Mısır ve Kuru Meyveler gibi diğer ürünlerine göz atabilir, vakumlu paketlerde sizlere özel olarak hazırladığımız taze ürünlerimizi sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Lüks, Sportif, Çiğ ve Premium seçenekleri ile Karışık Kuruyemiş  paketlerimizi ya da dilerseniz hediyelik olarak özel hazırlanmış Hediyelik Kuruyemiş paketlerimizi de sipariş edebilirsiniz. Kuruyemiş Online garantisi ile ilk günkü tazeliğiyle tüm ürünlerimizi evinize kadar getiriyoruz.

bottom of page