top of page

Fındık

Fındık Çeşitleri ve Fiyatları

Sağlıklı atıştırmalıklar arayanların bir numaralı dostu fındığın faydaları saymakla bitmez, üstelik lezzetine de doyum olmaz. Ağızda kıtır kıtır dağılırken enfes bir tat bırakan, aynı zamanda da besleyiciliği ile sağlıklı öğünlerin vazgeçilmezi olan fındığı sevmeyen pek azdır. Kim televizyon keyfine eşlik edecek sağlıklı bir atıştırmalığa "hayır" diyebilir ki? Üstelik uzmanlar, her gün bir avuç fındığın sağlığa faydalarını anlat anlat bitiremezken bize de hem keyifli saatlere hem sağlıklı öğünlere kendisini dahil etmek düşer!

 

Fındık Çeşitleri: Fındık Ailesinin Fertleri ile Tanışın

Lezzeti ve besleyiciliği ile vazgeçilmez bir atıştırmalık olan fındığın çeşitleri, "bunca yıllık fındık tutkunuyum" diyenleri bile şaşırtacak kadar çoktur. Hem dikilen ağaçların ve yetiştirildiği coğrafyanın farklılığı ile hem de tüketiciye ulaşmadan önce geçtiği işlemler ile fındık türleri çeşitlilik gösterir. Birbirinden tat ve görünüm olarak farklılaşan fındık üreticiler tarafından yuvarlak, sivri ve badem fındık olmak üzere üçe ayrılır. Yuvarlak fındık grubuna giren başlıca türler; palaz fındık, tombul fındık, foşa fındık, kalınkara fındık, çakıldak fındık, kargalak fındık, kan fındık, uzunmusa fındıktır. Sivrice şekli ve daha ince kabuklu yapısı nedeniyle yuvarlak fındıktan ayrışan sivri fındık türleri; incekara fındık ve kuş fındığıdır. Daha yanlardan basık, uzunlamasına bir tür olan badem fındığın çeşitleri ise yuvarlak badem fındık, yassı badem fındık ve değirmendere fındığıdır.

 

Peki bu kadar farklı çeşidi olan fındıklar siz tüketicilerine ulaşırken nasıl bir yolculuk yapar? Fındık çeşitleri her damak lezzetine uygun bir tür ile beğeninize sunulur. Sofralarınızdaki yerini almadan önce gördükleri işlemlere göre fındık çeşitleri; kabuklu fındık, çiğ fındık, kavrulmuş fındık, çifte kavrulmuş fındık, tuzla kavrulmuş fındık, dilimlenmiş (file) fındık, kıyılmış (pirinç) fındık ve fındık unu (tozu) olarak ayrılır. "Ben fındık müdavimiyim" diyenlerin ilk adresi olan kabuklu fındıklar işlem görmemiş bir şekilde bize ulaşır. Kavrulmuş, çifte kavrulmuş ve tuzla kavrulmuş fındıklar ise farklı kavrulma farklılıklarına göre hazırlanarak her damak zevkine hitap edebilir. "Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım" diyenler için ise fındığı dekoratif olarak kullanmak mümkündür. Bu nedenle üretilen file fındık ve pirinç fındığı tatlıların lezzetine lezzet katar. Fındığın öğütülerek un haline getirilmesi ile de karşımıza çıkan fındık unu; kendi mutfağının pasta şefi olmak isteyenler için lezzetli ve sağlıklı bir un çeşididir. Kurabiye, kek, dondurma, bisküvi gibi tatlı çeşitlerine aroma verme amaçlı kullanılır.

 

Genel tüketim alışkanlıklarına bakılınca kavrulmuş fındık ve çiğ fındığın bizdeki yeri bir başka! Neden onları çok seviyoruz?

 

Kavrulmuş Fındık İçi ile Lezzet Yolculuğu

Sadece lezzetiyle değil kokusuyla da cezbedici olan kavrulmuş fındığın, kavrulma aşamasında pek çok ekstra özelliği ortaya çıkar. Kavrulmuş fındık içerisindeki posa, kolesterol düşürücü özelliği olan Stefol, Folik Asit ve Omega-3 yağı ile tam bir sağlık deposudur. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum, demir ve çinko bakımından da zengindir. Bunca sağlıklı unsurun yanı sıra kavruldukça katlanan lezzeti ile vazgeçilmez bir atıştırmalık halini alır.

 

Lezzetli Çiğ Fındık İçi

Sabah besleyici bir kahvaltının en lezzetli unsuru ya da yoğun bir antrenman sonrası gün içerisinde kaybettiğiniz enerjiyi yerine getirmenin en etkili yollarından biri çiğ fındık içi tüketmek olabilir. Çiğ fındık içi tüketimi hem tok tutucu özelliği hem de sağlıklı yağlar ve besleyici ögeler içermesi nedeni ile uzmanlar tarafından bolca tavsiye edilir. Çiğ fındık içi; bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi, diyabet riskini azaltması ve kolesterolü düşürme özelliği ile her açıdan oldukça sağlıklı özellikleri sizlere sunan, yemesi en keyifli atıştırmalıkların başında gelir.

 

Fındık Besin Değeri

Günde bir avuç fındık tüketimi, zinde ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını sizler için aralar. 100 gram fındıkta yaklaşık olarak 685 kcal enerji, 15 gram protein, 55 gram doymamış yağ, 5 gram doymuş yağ ve 17 gram karbonhidrat bulunur. Folik asit, E, K ve C vitaminleri, çinko, demir, protein ve lif açısından oldukça zengin olan fındık aynı zamanda kolesterol içermemesi nedeniyle de oldukça sağlıklıdır. İçerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde kalp dostudur. Yağ çeşitleri arasında E vitamini bakımından en zengin olan fındık yağı ise sağlıklı yağ tercihi bakımından zeytin yağına alternatif olarak kullanılmaktadır.

 

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Fındığın faydalarını en temel hali ile aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 

  • Kalp ve damar dostudur.

  • Kan dolaşımını düzenleyen fındık, bağışıklığı da kuvvetlendirir.

  • İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirir.

  • Tok tutma özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcıdır.

  • Diyabet ve kanser riskini düşürür.

  • Kuvvetli bir magnezyum kaynağı olduğundan kemik sağlığı için de önemlidir.

 

Fındık Nerede Yetişir?

Fındık, yetiştirilmesi kolay yemişlerden olup ılıman iklimlerde sıkça görülen Huşgiller familyasına üyedir. Türkiye'nin kuzey kıyılarında her çeşidiyle üretilen fındık en çok Doğu Karadeniz bölgesinde (Ordu, Giresun, Rize, Trabzon, Artvin) yetiştirilmektedir. Ancak Orta ve Batı Karadeniz'de üretilen fındık da Türkiye'deki fındık üretiminin yüzde 40'ını oluşturur.

 

Fındık Fiyatları

Fındık fiyatlarını belirleyen en önemli faktör, o yılın hasat durumudur. Hasadın az olduğu dönemlerde fındık fiyatları artarken, hasadın bol olduğu dönemlerde fiyatlar düşer. Tüketiciye ulaşmadan önce fazladan işlem gören fındık unu, file fındık ya da kıyılmış fındık bütün şekilde üretilen fındıklara göre daha pahalıdır. Kabuklu fındık da daha az işlemden geçerek sofralarınıza ulaştığı için kabuksuz fındığa göre daha uygun fiyatlıdır. Kendi damak zevkinize en uygun olan fındık türünün siparişini kısa süre içerisinde tamamlayarak bir an önce keyfini çıkarın!

Kuruyemiş Online'ın sunduğu diğer BademKaju Fıstığı ve Ceviz gibi diğer ürünlerine göz atabilir, vakumlu paketlerde sizlere özel olarak hazırladığımız taze ürünlerimizi sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Lüks, Sportif, Çiğ ve Premium seçenekleri ile Karışık Kuruyemiş  paketlerimizi ya da dilerseniz hediyelik olarak özel hazırlanmış Hediyelik Kuruyemiş paketlerimizi de sipariş edebilirsiniz. Kuruyemiş Online garantisi ile ilk günkü tazeliğiyle tüm ürünlerimizi evinize kadar getiriyoruz.

bottom of page