top of page

Ay Çekirdeği

Ay Çekirdeği Çeşitleri

Doğada her bitki tohumdan yetişip filizlenir ve sonucunda meyvelerin çekirdeklerini verirler. Bu çekirdeklerin insan sağlığı üzerindeki etkileri meyveler kadar güçlüdür. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve gün içerisinde geçiştirici bir atıştırmalık olarak çekirdek tüketilir. Piyasada alıcısını bekleyen kavruk halde bulunan ya da çiğ olan çekirdek çeşitleri içerisinde damak zevkinize uygun olan bir alternatife yönelebilir ve satın alabilirsiniz.

Lezzetli bir kuruyemiş olmasının yanı sıra antioksidan kaynağı olmasıyla da bilinen ay çekirdeği, kaliteli bir besin kaynağıdır. Tek başına tüketilebildiği gibi çeşitli yiyeceklerin içine dahil edilmesiyle de oldukça farklı tatlara ulaştırır. Ekmek, simit, poğaça veya keklerin üzerinde kullanılan bir ürün olan çekirdek, vücuda vitamin ve besin desteği sağlayarak bağışıklığı güçlendirir. Çinko, demir ve bakır içermesiyle sağlığa düşünülenden çok fayda sağlayan ürün, gramaj hesabıyla paketli bir şekilde sunulur. Tuzlu, tuzsuz ve kavrulmuş, çiğ seçenekler ile sizlerin karşına çıkar ve ayrıca geniş kitlelere de hitap eder.

 

Ay Çekirdeği Fiyatları

Çerez üreticisi olan markaların ürünlerinin başında gelen ve en fazla tüketilen çekirdek türlerinden biri olan ay çekirdeği, dünyanın hemen her noktasında sıklıkla tüketilir ve tercih edilir. Spor yapan ve sağlıklı beslenen sizlerin gün içerisinde sıkça tükettiği ve her geçen gün daha fazla kişinin tüketmeye başladığı bir üründür. Lezzeti ve besin değeri açısından öne çıkan çekirdek, kavrulmamış alternatifi ile yağlı ürün tüketmeyen kişilerin de tercihidir. Genelde bitkilerin yağ içeriğinin büyük kısmını içerdiği için hali hazırda doygun olurlar ve diyet yapanlar için ekstra yağ alımı olmaması adına kavrulmamış seçenekleri sunulur. Sadece yağsız ve diyet olmalarının ötesinde damak tadı olarak da sade ve doğal tat seven sizlerin yöneldiği bir ürün olma özelliği taşır. Çekirdek fiyatları incelendiği zaman da ürün alternatifi, gramaj ve tür gibi faktörlerden dolayı farklılıklar görülür. Kişisel tüketim ihtiyacına göre seçeceğiniz ürün seçenekleri ile aynı zamanda ekonomik ve bütçenize uygun ürünleri satın alabilirsiniz.

 

Ay Çekirdeği Faydaları

İnsan vücudunun gereken fonksiyonları gerçekleştirebilmesi için gerekli takviyelerin ve besin değerlerinin alınması son derece önemlidir. Doğada yer alan sayısız bitkinin yaprağı ve meyvesi bulunduğu gibi bu bitkilerin çekirdek oranları da oldukça fazladır. Yağ asidi ve mineral içeren çekirdekler, sağladığı faydalar ile gün içerisinde belirli miktarda tüketilerek vücudunuzda olumlu etkiler yaratır. Siyah renkli olan ve ay çiçeğinden faydalanarak elde edilen ürünler, bilimsel olarak sağlıklı etkileri ile ele alınır. Çiğ veya kavrulmuş bir şekilde tükettiğiniz siyah çekirdek depresyon, anksiyete, stres gibi problemlere karşı iyileştirici bir rol üstlenir. Lezzeti ve dolgun besin değeri ile ön plana çıkmaları bir yana doğrudan kolay bir şekilde kabuğundan ayrılarak tüketilen ürün, çekirdeklerinden arındırdıktan sonra tatlı ve kurabiyelere katabilirsiniz. Çeşitli versiyonlarda kullanılabilen ve tüketilen çekirdeklerin tuzsuz ve tuzlu olmak üzere iki seçeneği vardır. Tuz tüketimi açısından kısıtlamanız varsa ya da isteğe göre tüketmiyorsanız, tercihinizi tuzsuz ay çekirdeğinden yana kullanmanız gerekir. Gün aralarının sevilen atıştırmalığı olan çekirdeği rahat bir şekilde tüketmeye bu şekilde devam edilebilir.

 

Ay Çekirdeği Besin Değeri

100 gram satın alınan bir paket ay çekirdeği içerisinde 584 kalori bulunur. Buna ek olarak 52 gram yağ ve 20 gram karbonhidratın yanı sıra 21 gram da protein bulunur. Elde edilen verilerin tuzsuz ay çekirdeğinin karşılığı olduğu da bilinmesi gereken bir durumdur. Tuzlu olan çekirdeğin ve gramajı değişen çekirdeklerin besin değerleri farklıdır. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere kolesterol, depresyon ve bağışıklık sistemindeki rahatsızlıklara iyi gelen ay çekirdeği mineral ve vitamin açısından zengin bir içeriğe sahiptir. İçeriğinde bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde kalp damar sağlığı güçlenir. Gün içerisinde bir avuç kadar tüketilen çekirdek, kişinin ihtiyacı olan E vitamininin yaklaşık olarak %60'ından fazlasını karşılar. Bu vitamin, antioksidan işlevi barındırmasıyla hem beyin sağlığını hem de hücre zarını kızarıklık ve şişmeye karşı korur. Bu kanalları temizlemeye yardımcı olan ürün, yüksek fitosterol içermesiyle kolesterol seviyesini sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

 

Ay Çekirdeği Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Arkadaşlarınız ile bir araya geldiğinizde, dizi-film izlerken veya misafirlere atıştırmalık ikram etmek istediğiniz zaman hem sağlıklı hem de lezzetli bir seçenek olan ay çekirdeğin terch edebilirsiniz. Çeşitli bitkilerden toplanan farklı türde çekirdekler mutfak çekmecelerimizdeki yerini alır. Bunlar arasında öne çıkan ay çekirdeği, herkes tarafından sevilen ve tüketilen bir üründür. Ay çekirdeği alırken de yiyecek herhangi bir şey alırken dikkat edilen hususları göz önünde bulundurmak gerekir. Bu hususların başında damak tadına uygun seçim yapmak gelir. Tuzlu, tuzsuz, kavrulmuş veya çiğ olarak sunulan çekirdekler, tamamen zevkinize göre seçebileceğiniz şekilde sunulur. Besin değeri yüksek olan çekirdeklerde yağ ve tuz oranına da satın alırken dikkat etmek kişisel açıdan fayda sağlar. Bozulmadan, serin ve kuru bir şekilde, kapalı olarak saklanan çekirdekler, sağlıklı etkilerini kaybetmeden korunur. Bu sayede evinizde uzun süre muhafaza edilen ve istenen her an tüketilmesi mümkün olur.

Çiğ ay çekirdeği almak isterseniz, tercihinizi bu yönde kullanmanız daha doğru olur. Çiğ olarak alınan çekirdekler bazı zamanlar az miktarda yağ ve tuz ile tavada kavrulabilir. Bu şekilde kavrulan çekirdeklerin içleri ile yemeklere veya pastalara lezzet katılabilir.

 

Ay Çekirdeği Nerede Yetişir?

Ay çiçeği bitkisinden elde edilen ay çekirdeği, Marmara Bölgesi'nde yetişir. Ağırlıklı olarak Trakya Bölgesi'nde yetişen çekirdekler, fabrikalarda işlenerek dağıtıma çıkar.

Kuruyemiş Online'ın sunduğu diğer Kabak ÇekirdeğiSoslu Mısır ve Leblebi gibi diğer ürünlerine göz atabilir, vakumlu paketlerde sizlere özel olarak hazırladığımız taze ürünlerimizi sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Lüks, Sportif, Çiğ ve Premium seçenekleri ile Karışık Kuruyemiş  paketlerimizi ya da dilerseniz hediyelik olarak özel hazırlanmış Hediyelik Kuruyemiş paketlerimizi de sipariş edebilirsiniz. Kuruyemiş Online garantisi ile ilk günkü tazeliğiyle tüm ürünlerimizi evinize kadar getiriyoruz.

bottom of page