top of page

750₺ ve üzeri alışverişlerde 
1Lt DeepFresh
Sıvı Sabunu HEDİYE!

Yapmanız gerekenler:
* 750₺'lik alışveriş yapın
* Sıvı sabununu sepetinize ekleyin
* Promosyon kodu bölümüne "SIVI SABUNU" giriniz.


* 01.11.2023-30.11.2023 tarihleri arasında geçerlidir. Stoklarla sınırlıdır.

Ceviz

Ceviz Çeşitleri ve Fiyatları

İçerisinde barındırdığı değerli yağlar sayesinde ceviz için ilk etapta besleyici bir ürün demek doğru olur fakat bu ifade tek başına yetersiz kalabilir. Ceviz sağlıklı yağların yanı sıra lifler, vitaminler ve mineraller bakımından da zengin bir içeriğe sahip. Omega 3 kaynağı dolu ve güneşte olgunlaşmış ürünler besleyici ve güç kaynağı olması bakımından günlük hayatta pek çok kişinin tükettiği yemişlerin başında geliyor. Özel bir yetiştirme stili ile üretildiğinde ise tatlarında acılık ya da kokusunda rahatsız edicilik bulunmaz. Ceviz besin değeri yüksek kuruyemişler arasında ilk sıralarda yer alır. Aynı zamanda bir antioksidan özelliği taşır.

Ceviz Çeşitleri

Ceviz, dünya genelinde farklı milletler tarafından sıklıkla tüketilen yemişlerin arasında kendine önemli bir yer bulur. Sert kabuklular arasında olan cevizin yetiştiriciliği çeşitlilik gösterebilir. Dünya üzerinde toplamda 18 farklı ceviz türü olduğu bilinir. Ortaya çıkan çeşitlilik daha çok iklim özelliklerinin dünya üzerinde farklılık göstermesinden kaynaklanır. Anavatanı İran olan "Juglans Regia" türü, ülkemizde görülen çeşitlerden sadece birisidir. J. Regia türü, Türkiye'de daha çok Doğu illerinde yetiştirilir. Batı illerinde ise daha çok Yalova çevresinde J. Regia türüyle karşılaşmak mümkündür. Yalova'da yetiştirilen türler ise kendi içlerinde Kaplan86, Şebin ve Birecik gibi isimlerle ayrılır. Pikan cevizi ise Amerikan kökenli olmakla birlikte Türkiye'de yetiştirilen türlerin başında gelir. Diğer türlere nazaran oldukça yüksek antioksidan değeri taşır.

Cevizin, kabukları bakımından değişiklik gösteren çeşitleri de bulunur. İnce kabuklu cevizler çok daha fazla tercih edilse de siyah renkteki sert kabuklu cevizlerin tadı nispeten yumuşak bir lezzete sahiptir. Dünya genelinde ise daha çok California cevizi öne çıkar. Meksika cevizi, Peru cevizi ve And Dağları cevizi de ceviz çeşitleri denildiğinde akla ilk gelenler arasındadır. Ülkemizde oldukça geniş bir yayılma alanı bulan ceviz, kalite bakımından dünya standartlarını karşılar. Ceviz yetiştiriciliği, özellikle ürünün kalitesini istenen standartlarda tutma açısından zordur. Fakat başarılı üreticiler sayesinde Türkiye, dünya sıralamasında ilk 4'ün içerisinde bulunur. Kabuklu halde satışı yapılan yemiş, iç ceviz ya da ceviz tozu halinde tüketici ile buluşur.

Ceviz Fiyatları

Ceviz piyasasına hakim olmasanız dahi zaman zaman farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Ceviz; yetiştiği bölgeye, iklim şartlarına, dünya genelindeki talebine ve en çok da kalitesine bağlı olarak farklılık gösterir. Cevizdeki çeşitlilik, fiyatların birbirinden farklı olmasının temel nedenidir. Buna rağmen ceviz fiyatları, hemen her bütçeye hitap eder. İnce kabuklu türe sahip olan seçeneklerin kısmen daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Kalın kabuklu seçenekler ise daha uygun fiyat imkanı tanır. İç ceviz halinde satın almak istediğinizde ise diğer seçeneklere nazaran daha fazla bütçe ayırmak durunda kalabilirsiniz. Kalın kabuklu, ince kabuklu ya da kabuksuz cevizler kendi içinde fiyat bakımından ayrılsa da yetiştirildikleri bölge bakımından da cevizlere talep ve buna bağlı olarak fiyat artabilir. Chandler cevizi ve Pikan cevizi son yıllarda sıkça tercih edilen ve kalite bakımından da yüksek standartlara sahip cevizler arasında sayılır. Ülkemizde ceviz daha çok ihraç ürünleri arasında yer alır. Fakat ithal ürünleri de market raflarında görmeniz olasıdır. İthal ve yerli cevizlerde yine fiyat farkı olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Cevizin Faydaları

Vücuttaki oksidatif hasarla baş edebilen özel besinlerden olan ceviz, kolesterole bağlı problemlerin çözümünde yardımcı olur. Omega-3 bakımından iyi bir yağ kaynağı olduğu için kalp hastalıkları riskini azaltır. İçeriğindeki besleyici yağlar gün içerisinde tok hissetmenizi sağlar. Tokluk hissi veren ceviz, bu nedenle genellikle diyet listelerinde yer alır. Çoğu zaman atıştırmalık olarak bilinse bile salatalarda veya makarnalarda da ceviz kullanabilirsiniz. Özellikle gebelikle ortaya çıkan folik asit ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde folik aside sahip olan ceviz sinir sisteminin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.

Cildin sağlıklı ve esnek yapısını korumasında büyük önemi olan E vitamini ihtiyacınızı da yine ceviz yardımıyla sağlayabilirsiniz. Melatonin salgılanmasını destekleyerek vücudu, biyolojik saate göre düzenler. Beyin gelişimi açısından da değerli olduğu için özellikle çocukların günlük ceviz tüketimine özen gösterebilirsiniz. Vücutta zaman zaman zararlı hücreler oluşabilir ve zararlı hücreler kansere davetiye çıkarabilir. Ceviz, bağışıklık sistemiyle birlikte kandaki zararlı hücrelerle savaşır. Parlak saçlara ve güçlü tırnaklara sahip olmak için de gün içerisinde ortalama 4 ya da 5 tane ceviz tüketebilirsiniz.

Cevizin Besin Değeri

Ceviz faydaları gibi bünyesinde barındırdığı besin değeriyle de kıymetli yemişler içerisinde g&oum