top of page

Ceviz

Ceviz Çeşitleri ve Fiyatları

İçerisinde barındırdığı değerli yağlar sayesinde ceviz için ilk etapta besleyici bir ürün demek doğru olur fakat bu ifade tek başına yetersiz kalabilir. Ceviz sağlıklı yağların yanı sıra lifler, vitaminler ve mineraller bakımından da zengin bir içeriğe sahip. Omega 3 kaynağı dolu ve güneşte olgunlaşmış ürünler besleyici ve güç kaynağı olması bakımından günlük hayatta pek çok kişinin tükettiği yemişlerin başında geliyor. Özel bir yetiştirme stili ile üretildiğinde ise tatlarında acılık ya da kokusunda rahatsız edicilik bulunmaz. Ceviz besin değeri yüksek kuruyemişler arasında ilk sıralarda yer alır. Aynı zamanda bir antioksidan özelliği taşır.

Ceviz Çeşitleri

Ceviz, dünya genelinde farklı milletler tarafından sıklıkla tüketilen yemişlerin arasında kendine önemli bir yer bulur. Sert kabuklular arasında olan cevizin yetiştiriciliği çeşitlilik gösterebilir. Dünya üzerinde toplamda 18 farklı ceviz türü olduğu bilinir. Ortaya çıkan çeşitlilik daha çok iklim özelliklerinin dünya üzerinde farklılık göstermesinden kaynaklanır. Anavatanı İran olan "Juglans Regia" türü, ülkemizde görülen çeşitlerden sadece birisidir. J. Regia türü, Türkiye'de daha çok Doğu illerinde yetiştirilir. Batı illerinde ise daha çok Yalova çevresinde J. Regia türüyle karşılaşmak mümkündür. Yalova'da yetiştirilen türler ise kendi içlerinde Kaplan86, Şebin ve Birecik gibi isimlerle ayrılır. Pikan cevizi ise Amerikan kökenli olmakla birlikte Türkiye'de yetiştirilen türlerin başında gelir. Diğer türlere nazaran oldukça yüksek antioksidan değeri taşır.

Cevizin, kabukları bakımından değişiklik gösteren çeşitleri de bulunur. İnce kabuklu cevizler çok daha fazla tercih edilse de siyah renkteki sert kabuklu cevizlerin tadı nispeten yumuşak bir lezzete sahiptir. Dünya genelinde ise daha çok California cevizi öne çıkar. Meksika cevizi, Peru cevizi ve And Dağları cevizi de ceviz çeşitleri denildiğinde akla ilk gelenler arasındadır. Ülkemizde oldukça geniş bir yayılma alanı bulan ceviz, kalite bakımından dünya standartlarını karşılar. Ceviz yetiştiriciliği, özellikle ürünün kalitesini istenen standartlarda tutma açısından zordur. Fakat başarılı üreticiler sayesinde Türkiye, dünya sıralamasında ilk 4'ün içerisinde bulunur. Kabuklu halde satışı yapılan yemiş, iç ceviz ya da ceviz tozu halinde tüketici ile buluşur.

Ceviz Fiyatları

Ceviz piyasasına hakim olmasanız dahi zaman zaman farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Ceviz; yetiştiği bölgeye, iklim şartlarına, dünya genelindeki talebine ve en çok da kalitesine bağlı olarak farklılık gösterir. Cevizdeki çeşitlilik, fiyatların birbirinden farklı olmasının temel nedenidir. Buna rağmen ceviz fiyatları, hemen her bütçeye hitap eder. İnce kabuklu türe sahip olan seçeneklerin kısmen daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Kalın kabuklu seçenekler ise daha uygun fiyat imkanı tanır. İç ceviz halinde satın almak istediğinizde ise diğer seçeneklere nazaran daha fazla bütçe ayırmak durunda kalabilirsiniz. Kalın kabuklu, ince kabuklu ya da kabuksuz cevizler kendi içinde fiyat bakımından ayrılsa da yetiştirildikleri bölge bakımından da cevizlere talep ve buna bağlı olarak fiyat artabilir. Chandler cevizi ve Pikan cevizi son yıllarda sıkça tercih edilen ve kalite bakımından da yüksek standartlara sahip cevizler arasında sayılır. Ülkemizde ceviz daha çok ihraç ürünleri arasında yer alır. Fakat ithal ürünleri de market raflarında görmeniz olasıdır. İthal ve yerli cevizlerde yine fiyat farkı olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Cevizin Faydaları

Vücuttaki oksidatif hasarla baş edebilen özel besinlerden olan ceviz, kolesterole bağlı problemlerin çözümünde yardımcı olur. Omega-3 bakımından iyi bir yağ kaynağı olduğu için kalp hastalıkları riskini azaltır. İçeriğindeki besleyici yağlar gün içerisinde tok hissetmenizi sağlar. Tokluk hissi veren ceviz, bu nedenle genellikle diyet listelerinde yer alır. Çoğu zaman atıştırmalık olarak bilinse bile salatalarda veya makarnalarda da ceviz kullanabilirsiniz. Özellikle gebelikle ortaya çıkan folik asit ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde folik aside sahip olan ceviz sinir sisteminin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.

Cildin sağlıklı ve esnek yapısını korumasında büyük önemi olan E vitamini ihtiyacınızı da yine ceviz yardımıyla sağlayabilirsiniz. Melatonin salgılanmasını destekleyerek vücudu, biyolojik saate göre düzenler. Beyin gelişimi açısından da değerli olduğu için özellikle çocukların günlük ceviz tüketimine özen gösterebilirsiniz. Vücutta zaman zaman zararlı hücreler oluşabilir ve zararlı hücreler kansere davetiye çıkarabilir. Ceviz, bağışıklık sistemiyle birlikte kandaki zararlı hücrelerle savaşır. Parlak saçlara ve güçlü tırnaklara sahip olmak için de gün içerisinde ortalama 4 ya da 5 tane ceviz tüketebilirsiniz.

Cevizin Besin Değeri

Ceviz faydaları gibi bünyesinde barındırdığı besin değeriyle de kıymetli yemişler içerisinde gösterilir. Cevizin besin değeri türüne, işlenişine ve tüketim biçimine göre çeşitlilik gösterebilir. Yüksek kaliteli bir ceviz ile ortalama standarda sahip bir cevizin besin değeri aynı olmayabilir. Aynı bağın yaş ceviz ile işlenmiş ceviz arasında olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Ortalama kalitede ve standart boydaki bir cevizde 33 kalori bulunur. Örneğin 100 gr cevizin %75'i vücudunuzda besin değeri yüksek bir yağa dönüşür. Ortalama 300 gr civarında bir ceviz günlük ihtiyacınız olan enerji ihtiyacınızı kapatır. Ceviz içerisinde; karbonhidrat, demir, B9, B6, magnezyum ve sodyum barındırır. 100 gr cevizin içerisinde 12.5 gr protein, 6.7 gr lif ve 654 kcal kalori mevcut.

Ceviz Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ceviz, ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de keyifle tüketilenler listesinde her daim üst sıralarda yer alır. Peki ceviz alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Kabuklu ceviz satın alıyorsanız öncelikle dış yüzeyinin açık renkli olup olmadığını kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Yüzeyi açık tonlarda olan cevizlerin kalitesi daha yüksek olur. Ayrıca iyi bir ceviz denince kabuktan ziyade iç kısmının yoğun olduğu çeşitler akıllara gelir. Bu noktada ise kalın kabuklular yerine ince kabuklulardan yana tercihinizi yapabilirsiniz. İnce kabuklu cevizlerin ise kabukları cevizden kolayca ayrılması gerekir. Cevizin üst kabuğunda hasar ya da kararma yoksa cevizin hasadının teknolojik makinelerle yapıldığını anlayabilirsiniz. Kaliteli cevizler kabuklarından genellikle parçalanarak değil bir bütün olarak çıkar. Kabuklarını kırarak cevizi test etme imkanınız yoksa o halde cevizin şekline bakarak da seçim yapabilirsiniz. Böyle durumlarda oval yapıya sahip cevizleri tercih etmeniz faydalı olabilir.

Cevizin tadı ise seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu olarak karşınıza çıkar. Taze ve kaliteli bir cevizin tadında acılık olmaz ve yerken yağ kokusunu hissetmezsiniz. Tercihiniz kurutulmamış, işlenmemiş cevizden yanaysa en doğru zaman aralığı, eylül sonu ekim başı şeklindedir.

Ceviz Yetiştiriciliği

Anadolu pek çok meyvenin çıkış noktalarından biri olmakla birlikte ceviz yetiştiriciliği için de oldukça bereketli topraklara sahiptir. Ortalama 500 mm yağış alan her bölgede ceviz yetiştiriciliği ile uğraşan girişimcileri görebilirsiniz. Özellikle son yıllarda bodur olmasına rağmen bol verime sahip ceviz ağaçlarının tercih edilmesi, girişimcilerin hemen dikkatini çeker. Ceviz ağaçları gelişmiş bir kök sistemine sahip olduğu için yetiştirildiği yerlerde toprağın geçirgenliğinin yüksek olması gerekir. Ayrıca toprağın havalandırılması da büyük bir önem taşır.

Ceviz, seçici bir ağaç olmasa da yüksek topraklarda çok daha fazla verim elde edilir. İyi gelişmiş, sağlıklı ağaçlardan aşılanan fidanlar, daha başarılı sonuçları beraberinde getirir. Ayrıca doğru sulama ve gübreleme, ceviz yetiştiriciliğinin temel kriterlerini oluşturur. Yetiştiricilik, genellikle ticari amaçla olsa da evinizin bahçesinde ceviz ağacına rahatlıkla yer açabilirsiniz.

Kuruyemiş Online'ın sunduğu diğer Brezilya CeviziPikan Cevizi ve Kaju Fıstığı gibi diğer ürünlerine göz atabilir, vakumlu paketlerde sizlere özel olarak hazırladığımız taze ürünlerimizi sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Lüks, Sportif, Çiğ ve Premium seçenekleri ile Karışık Kuruyemiş  paketlerimizi ya da dilerseniz hediyelik olarak özel hazırlanmış Hediyelik Kuruyemiş paketlerimizi de sipariş edebilirsiniz. Kuruyemiş Online garantisi ile ilk günkü tazeliğiyle tüm ürünlerimizi evinize kadar getiriyoruz.

bottom of page