top of page

Antep Fıstığı

Antep Fıstığı Çeşitleri ve Fiyatları

Ülkemizde yetişen en bereketli yemişlerden biri de Antep fıstığıdır. Yeşil altın lakabı ile de anılan Antep fıstığı, bereketli Anadolu topraklarında üretilerek insanlara sunulmuş olan unutulmaz bir lezzettir. Ekonomide de önemli bir yere sahip olan bu fıstık türü, gıda endüstrisinin farklı alanlarında kendine yer bulur. Ayrıca söz konusu ürün kuruyemiş olarak da tüketilen bir besin kaynağıdır. Antep fıstığı sakız ağacı ailesinden gelen, Orta Doğu ve Orta Asya’da ekimi yapılan küçük ağaçtan yetişen bir ağacın meyvesidir.

Antep Fıstığı Çeşitleri

Piyasadaki fıstık çeşitleri arasında kabul edilen Antep fıstığının yaygın olarak tüketilen türleri aşağıdaki gibidir;

 • Kabuklu Antep fıstığı

 • Kuş Boku Antep fıstığı

 • Boz Antep fıstığı

 • Meverdi Antep fıstığı

 • Kırmızı Antep Fıstığı

 • Soyulmuş Antep Fıstığı

 • Kıyılımış (Pirinç) Antep Fıstığı

 • Dilimlenmiş (File) Antep Fıstığı

 • Antep Fıstığı Tozu (Unu)Antep fıstığı

 

Yaş, kavrulmuş ya da tuzlanmış olarak sofralarımızda yer alan Antep fıstığı gıda endüstrisinin birçok alanında kendini öne çıkarır. Özellikle tatlı yapımında söz konusu ürünün çok tercih edildiği görülür.Dondurmanın da vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. Ülkemiz mutfağında yapılan birçok tatlı türünde Antep fıstığı kullanılır. Özellikle baklava ve lokum tatlılarının vazgeçilmezleri arasındadır. Bunun yanında birçok geleneksel tatlının süslemesinde de Antep fıstığı tercih edilir. Bu değerli besin kaynağının kullanım alanı sadece tatlılar ile sınırlı değildir. Antep fıstığı şarküteri ürünlerinde de yaygın olarak kullanılır. Salam çeşitlerine eşsiz bir lezzet vererek birçok öğünün vazgeçilmezi haline gelir.

Antep Fıstığı Fiyatları

Antep fıstığı fiyatları ürünün türüne, markasına ve gramajına göre farklılıklar gösterir. Fıstık fiyatları arasında ortalamanın üzerinde bir meblağ ile satılan Antep fıstığının piyasada her damak tadına hitap eden çeşitlerini bulabilirsiniz. İçerisinde barındırdığı yüksek enerji sayesinde ara öğünlerin de vazgeçilmezi olan Antep fıstığı çocuklar tarafından severek tüketilir. Çocukları piyasadaki sağlıksız yiyeceklerden korumak adına belirli bir miktarı aşmayacak şekilde Antep fıstığı tüketmeye yöneltmek doğru bir seçim olabilir.

 

Antep Fıstığı Faydaları

Sağlıklı bir besin kaynağı olan Antep fıstığı, bünyesinde birçok faydayı barındırır. Bu faydalardan bir kısmı aşağıda sıralanmıştır.

 • Antep fıstığı önemli bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar vücut için büyük öneme sahiptir. Hem vücudun genel direncinin artırılmasında hem de kanser de dahil çeşitli hastalıklarla mücadelede etkilidir.

 • Antep fıstığı düşük kalorili olmasından dolayı diyet yapanlar tarafından yaygın olarak tercih edilir. Düşük kalorisinin yanında yüksek protein oranı nedeniyle diyetisyenler tarafından da tavsiye edilir.

 • Düzenli olarak Antep fıstığı yemek, kötü kolesterolün önüne geçilmesini sağlar. Bu sayede kalp ve kalp damar hastalıklarına karşı etkili olabilir.

Antep Fıstığı Besin Değeri

Antep fıstığı son derece besleyici bir besin kaynağıdır. Enerji açısından oldukça zengin olan Antep fıstığı içerisinde barındırdığı B6 vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar. Yaşlanma belirtilerinin yok edilmesine yardımcı olan atıştırmalık, egzama gibi cilt hastalıkları ile mücadele edenlerin de tercih edebileceği bir besindir. Antep fıstığı etin ikame besin kaynağıdır. Yeterince et tüketmeyen insanlar bu besini alarak eksikliği giderebilirler. Ayrıca içerisinde bulunan zengin manganez ve magnezyum mineralleri nedeniyle de besleyicilik bakımından oldukça yüksek bir performans sergiler.

Antep Fıstığı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Antep fıstığı şekerli, tuzlanmış, kabuklu ya da kabuksuz formlarda satışa sunulur. Antep fıstığının kabuğu onu her türlü dış etkiden muhafaza eder. Tatlandırılmış ya da tuzlanmış Antep fıstığı yüksek oranda şeker ve sodyum içerdiği için iyi bir tercih olmayabilir. Kabuksuz satılan Antep fıstığı formları tercih edilmemelidir. En ideal Antep fıstığı formu en doğal olan kabuklu ürünlerdir. Antep fıstığı seçimi yaparken, fıstığın kavrulma şekline zevkinize uygun olacak şekilde karar vermeniz gerekir. Hem damak tadınıza uygun bir kuruyemiş olan hem de çeşitli faydaları bulunan Antep fıstığı ile sofralarınızı zenginleştirebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyerek kısa süre içerisine tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Antep Fıstığı Nerede Yetişir?

Antep fıstığı yetiştirmek için üretim alanının bol güneşli yerler olması gerekir. Ekim yapılacak toprağın iyi şekilde drane edildiğinden emin olunmalıdır. Antep fıstığı ağacı, esasında bir çöl bitkisidir. Bu nedenle tuzlu topraklara karşı bir dayanıklılığı vardır. Günümüzde çöl dışındaki alanlarda da yetiştirilmesine rağmen, tohumun genetiğinde olan söz konusu özellik sayesinde tuz eklenmiş su ile daha iyi sonuçlar alınır.Çöl iklimine alışkın olan Antep fıstığı büyük sıcaklık değişimleri ile etkin şekilde mücadele edebilir. Antep fıstığı ağacı nemden kesinlikle hoşlanmaz. Bunun için üretim alanının nemsiz olmasına dikkat edilmelidir. Fazla sulama durumlarında ağacın kökleri zarar görür. Uzun ve sıcak yaz aylarının yaşandığı iklimler ürünün yetişmesi için idealdir.

Antep fıstığı ağacını ekmek için en ideal ortam meyve bahçeleridir. Ekildiği andan itibaren 7-10 yıl sonrasında verim beklenmelidir. Üretim yılları arasında bir yıl beklenmelidir. Yani üründen 2 yılda bir hasat alınır. Ağacın en verimli dönemi ekiminden 20 sene sonrasıdır. Değerli meyvesi sayesinde üreticiye büyük kazançlar sunan Antep fıstığı dünya çapında rağbet gören bir üründür. Anavatanı sayılan Orta Doğu ülkelerinde son derece popülerdir. İran, Antep fıstığı üretiminde dünyanın bir numarasıdır. İran’ın hemen ardından Amerika Birleşik Devletleri ikinci sırada yer alır. Amerika’da Kaliforniya eyaletinde iklim şartları daha uygun olduğu için bu bölgede üretim daha fazladır. Dünyada en fazla Antep fıstığının yetiştiği üçüncü ülke ise Türkiye’dir. Çin ve Yunanistan’ın da Antep fıstığı üretiminde iddialı ülkeler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Kuruyemiş Online'ın sunduğu diğer Kaju FıstığıSiirt Fıstığı ve Yer Fıstığı gibi diğer ürünlerine göz atabilir, vakumlu paketlerde sizlere özel olarak hazırladığımız taze ürünlerimizi sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Lüks, Sportif, Çiğ ve Premium seçenekleri ile Karışık Kuruyemiş  paketlerimizi ya da dilerseniz hediyelik olarak özel hazırlanmış Hediyelik Kuruyemiş paketlerimizi de sipariş edebilirsiniz. Kuruyemiş Online garantisi ile ilk günkü tazeliğiyle tüm ürünlerimizi evinize kadar getiriyoruz.

bottom of page