top of page

Leblebi

Leblebi Çeşitleri ve Fiyatları

Leblebi, kuruyemiş çeşitleri arasında en sevilen ve en çok tercih edilenler arasındadır. Tadının son derece lezzetli olmasının yanında diyabet dostu olması nedeniyle de her yaştan insanın severek tükettiği bir gıdadır. Vücuttaki insülin oranını düşürmesinin yanında bol miktarda lif içeren leblebinin belirli oranlarda sık sık tüketilmesi vücudunuza yarar sağlar. Ayrıca ülkemizde kuruyemiş çeşitleri arasında son derece cazip fiyatlarla satıldığı ve sevildiği için yoğun bir şekilde tüketilir. Klasik leblebinin yanı sıra üzeri çeşitli soslarla ya da şekerle kaplanmış leblebi çeşitleri kuruyemiş severlerin beğenisine sunulur. Çocukların da severek tükettiği soslu ya da kaplamalı leblebi çeşitleri gün içerisinde tüketilebilecek olan sıradan atıştırmalıklar olarak da gönül rahatlığı ile tercih edilir.

Leblebi Çeşitleri

Birçok çeşidi olan leblebiler arasında en çok tüketileni klasik leblebi denilen sarı leblebidir. Sarı leblebinin en önemli avantajı düşük kalorili olması sebebiyle diyet dostu olmasıdır. Aynı zamanda uzun süre tok tutma özelliğinden ve insülin oranını düşürmesinden dolayı her yaştan bireyler leblebiyi severek tüketebilir. Sarı leblebi haricinde üzeri soslarla kaplanmış leblebi çeşitleri de vardır. Bu leblebi çeşitleri arasından damak tadınıza en uygun olanı kolaylıkla bulabilirsiniz. Soslu leblebiler arasında acı ve tatlı lezzetlerin yer aldığı birbirinden farklı seçenekler de yer alır. Özellikle çocukların yoğun bir şekilde tüketimini tercih ettiği kaplama leblebilerin dışı kıtır biçimindedir. Çeşitli şekerleme türleri kullanılarak müşterilere sunulan leblebi çeşitleri ile her zevke uygun bir atıştırmalık bulmak oldukça kolaydır. Leblebi çeşitleri kavrulma şekillerine bağlı olarak da farklı başlıklar altında yer alabilir. Kavrulmamış, tek kavrulmuş ve çifte kavrulmuş olmak üzere üç farklı leblebi çeşidi vardır.

Leblebi Fiyatları

Leblebi fiyatları, leblebinin markasına, türüne ve gramajına göre değişiklik gösterir. Leblebilerin, kuruyemiş gıdaları arasında uygun fiyatla satışa sunulan birçok seçeneği bulunur. Her damak tadına hitap eden çeşitliliğe sahip olan leblebiler kuruyemiş sektörünün en çok satılan ürünleri arasında yer alır. Diyet süresince bol miktarda tüketilebilen ürünler diğer diyet gıdalarından çok daha uygun fiyatlara ve lezzetli bir tarife sahip olabilir. Leblebinin yoğun şekilde tercih edilmesindeki nedenlerden birisi de iyi bir ara öğün ve atıştırmalık olmasından kaynaklıdır. Özellikle okul ve işyerlerinde leblebi tüketimi çok yaygındır. Çocukların piyasadaki zararlı gıdalar yerine son derece sağlıklı ve bütçe dostu fiyatlarla satılan leblebiye yönlendirilmesi çok doğru bir tercih olur.

Leblebinin Faydaları

Leblebi, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücut için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Leblebi tüketiminin sağladığı birbirinden farklı onlarca fayda bulunur;

  • Güçlü bir sinir sistemi oluşmasına katkıda bulunur.

  • Kötü kolesterolün engellenmesine yardımcı olur.

  • Güçlü bir lif kaynağı da olan leblebi bağırsakları güçlendirerek bağırsak hareketlerini düzenler. Kabızlık, şişkinlik gibi sindirim sorunlarının önüne geçilmesine katkı sağlar.

  • Lif oranı yüksek olduğu için kap rahatsızlıklarına karşı da etkilidir. Kalp krizi riskini azaltır.

  • İçerisindeki magnezyum, demir, çinko gibi elementler çeşitli hastalıklara karşı vücudu koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Kadın hastalıklarına karşı da etkili olan leblebi özellikle menopoz döneminde tüketilmelidir.

  • Vücuttaki insülin miktarını düşürerek diyabet riskini ortandan kaldırır.

  • İçerisinde belirli bir miktar demir elementi barındırdığı için kansızlık problemi yaşayanlar için son derece etkilidir.

 

Leblebi Besin Değeri

Leblebi, nohutun kavrulmuş halidir. Tarlalarda yeşil renkli kabuklar içinde yetişen nohut özenle toplanarak kurutulur. Leblebi yapılacak olan nohutlar ayrılır ve odun fırınlarında kavrulur. Sonraki aşamada çuvallara konularak en az 3 gün bekletilir. 3. günün sonunda dinlenmiş olan nohutlar tekrar fırına sürülür. Fırından çıkan nohutlar en az 20 gün süreyle bir yere serilerek iyice kurutulur. Kurutulan nohutlar 20 günün sonunda nemlendirilir, çuvallanır ve bu şekilde 1 gün daha bekletilir. Son olarak 3. kez kavurma işlemi tekrar edilir. Kabuklarından ayrılan nohutlara isteğe göre tuzlu, karanfilli, şekerli ya da acılı olacak şekilde aroma katılarak çuvallanır ve satışa hazır hale getirilir.

Lif içeriği çok yüksek olan leblebinin 100 gramında yaklaşık 21,4 gr lif vardır. En çok lif içeren gıdalar arasında olan leblebi bu kapsamda en üst sırada yer alır. Leblebi kalorisi yüksek bir besin değildir. 1 avuç leblebi (17 gr) yaklaşık olarak 45 kcal içerir. Kalorisinin düşük olmasından dolayı yeme düzenine dikkat eden bireylere bol bol leblebi tüketmesi tavsiye edilir.

 

Leblebi Nerede Yetişir?

Ülkemizde leblebi denildiğinde akla gelen ilk şehir Çorum’dur. Yolculuk esnasında dahi Çorum’dan geçerken yolun her iki tarafının leblebi satan işletmeler ile dolu olduğunu görebilirsiniz. Çorum leblebisi hem Türkiye’de hem de Dünyada nam kazanmış bir leblebi türüdür. Sarı leblebinin uzun süre kavrulması sonucunda elde edilen Çorum leblebisi adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Fakat son yıllarda Çorum leblebisinin yanı sıra Serinhisar leblebisi de yoğun bir şekilde tüketilerek dikkat çekmeyi başarmıştır. Son dönemde Denizli’nin Serinhisar ilçesinde üretilen leblebi Türkiye’deki leblebi üretiminin yaklaşık % 70’lik kısmını karşılar düzeye gelmiştir. Ülke genelinde 50 bin tonun üzerinde üretilen leblebi birçok farklı ülkeye ihraç edilir. Türk leblebisinin en çok ihraç edildiği ülke 809 tonla Tunus’tur. Bunun yanında Yunanistan, İsrail, İspanya ve ABD önde gelen leblebi müşterileri arasındadır. Bilim adamlarınca her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıkan leblebi, üretimi hızla artan ve bu kapsamda ticareti de yaygın olan gıda ürünlerinden biridir. Birbirinden farklı tüketim yararı bulunan leblebilerin özellikle küçük yaştan itibaren zengin bir lif kaynağı olması sebebiyle sıkça tüketilmesi önerilir.

Kuruyemiş Online'ın sunduğu diğer Kuru MeyvelerFındık ve Kabak Çekirdeği gibi diğer ürünlerine göz atabilir, vakumlu paketlerde sizlere özel olarak hazırladığımız taze ürünlerimizi sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Lüks, Sportif, Çiğ ve Premium seçenekleri ile Karışık Kuruyemiş  paketlerimizi ya da dilerseniz hediyelik olarak özel hazırlanmış Hediyelik Kuruyemiş paketlerimizi de sipariş edebilirsiniz. Kuruyemiş Online garantisi ile ilk günkü tazeliğiyle tüm ürünlerimizi evinize kadar getiriyoruz.

bottom of page