top of page

Badem

  Badem Çeşitleri ve Fiyatları

  Türkiye'de insanların yoğun bir şekilde tükettiği badem, çeşitleri ile dikkat çekmesinin yanında besin değerleri ile beslenme programlarının odak noktasında yer alır. Lezzetli bir besin olması nedeniyle her yaştan insanın tercih ettiği bu özel kuruyemiş, kendi içinde pek çok çeşit barındırır. En sık tüketilen badem çeşitleri arasında elbette kavrulmuş badem ön plana çıkar.
   

  Badem Çeşitleri

  Badem çeşitleri denildiği zaman akla ilk etapta; çiğ badem, kavrulmuş badem ve soyulmuş badem gelir. Tüm bu bademlerin kendine has özellikler bulunur.
   

  Çiğ Badem

  Dalından toplandıktan sonra kabuğundan ayrılarak hijyenik bir şekilde ambalajlanan bu badem çeşidi ekstra bir işlem görmediğinden "çiğ" olarak ifade edilir. Tuzsuz ve doğal nitelikler taşıması nedeni ile genelde diyet programlarının vazgeçilmezi olan çiğ bademi siz de afiyetle tercih edebilirsiniz.
   

  Kavrulmuş Badem

  Çiğ bademin tuzlu bir hale getirilmesi sonrasında kavrularak ortaya çıkan kavrulmuş badem, kuruyemiş dendiğinde akla ilk gelen ürünlerden birisidir. Avuç avuç tüketebileceğiniz ve tuz dengesi ile sizi rahatsız etmeyecek enfes bir kuruyemiş türüdür.


  Soyulmuş Badem

  Kabuğundan ayrıldıktan sonra özel işlemlere tabi tutularak üzerinde bulunan kahverengi tabakanın da (zar) ayrıştırılması sonrasında ortaya çıkan soyulmuş badem, genellikle iş pilav gibi yiyeceklerin temel malzemesi olur. Lezzet standartları ile kavrulmuş badem ve çiğ bademden bir farkı olmayan soyulmuş bademi enfes yemek tariflerinizin bir parçası olarak düşünebilirsiniz.


  Badem Fiyatları

  Kuruyemiş alışverişlerinizde lezzet ve kaliteyi ön planda tutuyor olsanız da satın alacağınız badem çeşitleri arasında uygun fiyatlı tercihler yapmanız önemlidir. Bu bakış açısı ile "Hangi bademi satın almak gerekir?" ya da "Hangi badem daha uygun fiyatlıdır? gibi sorulara cevap bulmak gerekir. Badem satın alırken uygun fiyatlardan yararlanabilmek adına bademi nasıl kullanacağınıza karar vermelisiniz. Hızlıca hazırlayıp misafirlerinizin önüne servis edeceğiniz bir tarifte kullanacağınız badem seçerken soyulmuş badem çok daha doğru bir tercih olur. Diğer yandan bir kuruyemiş tabağı hazırlamak istediğinizde kavrulmuş badem sizin için vazgeçilmezdir. Söz konusu tercihlerinizi belirledikten hemen sonra kuruyemisonline.com ayrıcalıkları ile lezzetli ve avantajlı bir alışveriş yapabilirsiniz. Kuruyemiş çeşitlerinde bütün ihtiyacınızı karşılarken badem fiyatlarında da efsane imkanlar sunan kuruyemisonline.com sayesinde alışveriş keyfini zirveye çıkarabileceksiniz.
   

  Badem Faydaları

  Badem tüketerek kuruyemiş ihtiyacınızı giderebilmeniz mümkündür. Ayrıca badem ile beraber metabolizmanız için önemli katkılar sağlayabilirsiniz. İç organlarınızdan cildinizin pürüzsüz olmasına kadar pek çok farklı faydaları olan bademin sizlere neler sunacağına gelin daha yakından bir göz atalım:

  • Doymamış yağ miktarı oldukça zengin bir besin olan badem, kolesterol sorunu yaşayanlar için önemli bir alternatiftir. Kalp ve damar hastalıklarını önlerken içerisinde barındırdığı lifler sayesinde damar içerisinde oluşan toksinlerin temizlenmesini sağlar.

  • Zengin bir E vitamini kaynağı olan badem özellikle çiğ olarak tüketildiğinde hücre yenilenmesine destek olur. Yaşlanma karşıtı etkileri de bulunan bademin kırışıklığı önlediği ve cilt yenilenmesine yardımcı olur.

  • Saçlarınızın daha güçlü ve hacimli olmasını sağlayacak vitamin içeriği ile saç dökülmesine karşı da etkin çözüm sunar.

  • Günde 1 avuç badem tüketimi ile vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyumun yarısı karşılanırken bağışıklık, sindirim ve sinir sistemlerinin de güçlendirilmesi sağlanır.

  • Yağ ve kalori dengesi oldukça iyi olan bademin kilo vermek isteyen bireyler için sağlıklı kilo vermede önemli rol oynadığı bilinir.

  • Fosfor bakımından oldukça zengin olması sayesinde de kemik ve iskelet yapınızın güçlü olmasına destek olur.

   

  Yukarıda ifade edilen faydaları ile genç yaşlı herkesin öncelikli tercihi olması gereken bademi tüketirken en ufak bir tereddüt dahi yaşamamalısınız.
   

  Badem Besin Değeri

  Beslenme uzmanlarının yoğun bir şekilde önerdiği badem besin değeri ile deyim yerindeyse iştah kabartmayı başarıyor. 200 gram kavrulmamış badem besin değerleri aşağıdaki gibidir.

  • Kalori 1140 kcal

  • Karbonhidrat 7,4 g

  • Lif 30,4 g

  • Protein 37,4 g

  • Yağ 108,2 g

  • Kolesterol 0,0 mg

  • A Vitamini 40.0 IU

  • C Vitamini 1,6 mg

  • Potasyum 1670 mg

  • Kalsiyum 500 mg

  • Demir 8,2 mg

   

  Badem Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Kuruyemiş alışverişinizi yaparken zaman zaman dikkatsiz davranıyor olabilirsiniz. Bu durum, görece daha düşük kaliteli ve sağlıksız kuruyemişler almanıza neden olabilir. Öte yandan ihtiyacınızı karşılamayacak ürünlere gereksiz şekilde para vermek durumunda da kalabilirsiniz. Peki, badem satın alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

  • Badem satın alırken özellikle çiğ, kavrulmuş ya da soyulmuş şekildeki bademleri tercih etmeye çalışın.

  • Badem alışverişinizi yaptığınız yerin güvenilir olmasına özen gösterin.

  • Açıkta satılan ve zararlı mikroorganizmalara davetiye çıkaran bademi satın almayın.

  • Mümkünse yeni mahsul bademleri satın alın ve yıllardır raflarda bekleyen ürünleri tercih etmeyin.

  • Bütçenizi çok sarsmayacak ve makul fiyatlarla satılan badem çeşitlerini satın alın.

   

  Kişisel tercihlerinizi de dikkate alarak badem alırken yukarıdaki unsurlara dikkat etmeniz, size daha lezzetli ve sağlıklı bir kuruyemiş deneyimi vadedecektir.
   

  Badem Nerede Yetişir?

  Dünyanın farklı coğrafyalarında yetiştirilebilen ve ülkemizin de değerli mahsullerinden bir tanesi olan bademin anavatanı İran ve Afganistan coğrafyası olarak bilinir. Bu coğrafyada yetişen badem değerli olsa da dünyada badem dendiğinde akla ilk etapta Amerika kıtası gelir. Küresel anlamda badem üretimine yön veren Amerikalı üreticileri İspanya ve İtalya'daki üreticiler takip eder. Türkiye, badem üretimi konusunda dünyada söz sahibi ülkeler arasında yer alır. İç pazarda yerli bademin fiyat standardı daha yüksektir.

  İster çiğ ister kavrulmuş bir şekilde temin edebileceğiniz bademi yerli ve ithal seçenekleri ile tüketebileceğinizi unutmamalısınız. Bunun için tek yapmanız gereken kuruyemisonline.com ayrıcalıkları ile alışverişe başlamak! Birbirinden özel badem çeşitleri ile tanışmaya hazır olun.

  Kuruyemiş Online'ın sunduğu diğer Pikan CeviziFındık ve Brezilya Cevizi gibi diğer ürünlerine göz atabilir, vakumlu paketlerde sizlere özel olarak hazırladığımız taze ürünlerimizi sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Lüks, Sportif, Çiğ ve Premium seçenekleri ile Karışık Kuruyemiş  paketlerimizi ya da dilerseniz hediyelik olarak özel hazırlanmış Hediyelik Kuruyemiş paketlerimizi de sipariş edebilirsiniz. Kuruyemiş Online garantisi ile ilk günkü tazeliğiyle tüm ürünlerimizi evinize kadar getiriyoruz.

  bottom of page